مرکز آموزش

دامنه چیست ؟

تصور کنید تصمیم دارد یک ویلای بسیار زیبا با تمام امکانات در یک منطقه بسیار خوش آب و هوا بسازید، یکی از مهم ترین و اساسی ترین مواردی که باعث برتری ویلای شما نسبت به سایر ویلا ها می شود ساخت ویلا در یک منطقه بسیار خوش آب و هوا می باشد که به راحتی بتوان از طریق راه های مختلف به آن دسترسی داشت، بدین ترتیب آدرس ویلای شما همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، حالا اگر تصمیم داشته باشید در اینترنت نیز یک وب سایت بسیار زیبا و حرفه ای و با تمام امکانات راه اندازی کنید می بایست وب سایت خود را در یک آدرس رند و قابل دسترس پیاده سازی کنید، به آدرس وب سایت ها در اینترنت دامنه می گویند، نام دامنه یکی از اصلی ترین و مهترین ارکان وب سایت محسوب می گردد و باید خوانا و ساده و منحصر بفرد باشد و بتوان به راحتی آن را به ذهن سپرد تا در مرتبه های بعدی کاربر بتواند از طریق وارد کردن آدرس دامنه در مرورگر وارد وب سایت شما شود، به طور ساده و مختصر به آدرسی که بعد از www. قرار می گیرد دامنه می گویند، یکی از ویژگی های نام دامنه منحصر بفرد بودن آن است به طوری که هر وب سایت فقط می تواند یک آدرس دامنه داشته باشد و هر آدرس دامنه فقط نمایش دهنده یک وب سایت است، در صورتی که شما هم تصمیم دارید یک وب سایت راه اندازی نمایید اولین قدم جهت راه اندازی وب سایت ثبت دامنه مناسب و سپس خرید هاست جهت راه اندازی وب سایت می باشد.

دامین چیست؟

Domain در فارسی با تلفظ دامنه یا دامین به کار برده می شود و به نامی گفته می شود که هر سایتی در فضای اینترنت برای در دسترس بودن و متمایز بودن نسبت به سایر سایت ها بخود می گیرد.

هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده که با نقطه (دات) از هم جدا می شوند. مانند www.google.com، که www ماهیت ادرس را مشخص می کند و قسمت دوم نام دامنه و قسمت سوم پسوند دامنه را مشخص می کند.

پسوند های بین المللی که برای استفاده عموم کاربران هستند عبارت اند از .net .org .com که هریک از این پسوند ها معرف سایت های تجاری Commercial،

شبکه ای Network و سازمانی Organization می باشند که بیانگر و معرف نوع سایت شما خواهند بود.

دامنه ها معمولا تاریخ انقضا داشته و توسط صاحب دامین باید در دوره زمانی مشخص (۱ساله ، ۵ساله …) تمدید شوند

 

پسوند (آی ار ) ir :

هر کشوری برای ثبت دامنه ، پسوند ملی مخصوص بخود را دارد و دامنه ملی ایران نیز با پسوند .ir به ثبت رسیده است

این پسوند به طور عمومی برای تمام وب سایت‌ها، با رعایت قوانین ایرنیک و انتخاب نامی که جزء اسامی غیر مجاز مانند ADSL، IRAN، WEB و… نباشد، قابل ثبت خواهد بود.

دامین ها چگونه کار می کنند؟

دامین ها فقط نام های یکتایی می باشند که با تایپ کردن آنها مروگر ها این نام ها را به سرورهای مخصوصی در اینترنت که اطلاعات دامین ذخیره می شود ارسال می کند و پس از مشخص کردن DNS آن را به IP تبدیل می کند ، آی پی ها در حقیقت موقعیت سرور شما در اینترنت می باشد.

پس از اینکه IP مشخص شد درخواست شما به سرور ارسال می شود و سرور درخواست شما را به فضایی که به شما تخصیص داده شده است ارسال می کند و نتیجه را به شما نمایش می دهد.

 

نکات مهم در انتخاب نام دامنه :

 • نام انتخابی دامنه شما از حروف لاتین (a-z) و با حروف کوچک نوشته شود
 • نام دامنه می تواند شامل اعداد (۹-۰) باشد
 • می تواند شامل خط فاصله تیره (-) باشد
 • یک دامنه نمی تواند شامل خط فاصله سفید باشد
 • یک دامنه نمی تواند شامل نقطه(.) باشد زیرا که هر نقطه به عنوان یک متمایزگر سطح می باشد
 • یک دامنه نمی تواند هیچگونه از اشکال از قبیل (%,$,#,@,^,%)را بپذیرد.

 

چگونه دامنه مورد نظر خود را ثبت کنیم؟

برای این کار ابتدا دامنه انتخابی خود را در اینترنت جستجو کرده در صورتی که Domain مورد نظر شما قبلا ثبت نشده باشد و آزاد باشد ، چنانچه دامنه شما (آی ار یا ایران )  باشد و می خواهید پنل ثبت دامنه داشته باشید ، ابتدا باید در سایت nic.ir در قسمت ساختن شناسه کاربری ( https://www.nic.ir/Create_New_Handle) ، پنلی برای خود ایجاد نمایید و در غیر این صورت تنها با یک تماس با ما ، دامنه مورد نظر شما ثبت خواهد شد.

 

تفاوت هاست و دامین چیست؟ 

دامنه که را که در قسمت قبلی توضیح دادیم برای اینکه تفاوت هاست و دامین را بخوبی درک کنیم در اینجا نیز به تعریفی از مفاهیم هاست می پردازیم

Host : هاست به فضایی گفته می شود که شرکت های هاستینگ بر روی سرورشان ایجاد می کنند و به مشتریان خود اجاره می دهند گفته میشود ، در این فضا غالبا کدها و دادهای وبسایت ما قرار می گیرد و امکاناتی از قبیل دسترسی به دیتابیس ، ارسال و دریافت ایمیل ، اجرای کدها و… را برای ما فراهم می کند.

در هنگام خرید هاست باید نکاتی را مد نظر قرار داد  :

 • میزان فضا : مثلا ۱گیگابایت
 • نوع هاست : ویندوز یا لینوکس
 • کشوری که سرور هاستینگ در ان قرار گرفته
 • میزان پهنای باند
 • پشتیبانی از زبا های برنامه نویسی مثل ASP و PHP

 

پارک دامین چیست ؟

پارک دامین یکی از راه کار هایی می باشد که باعث می شود تا وبسایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دامنه های دیگر معرفی نمایید در اینجا منظور از دامنه های دیگر، دامنه های هم نام با پسوندهای متفاوت می باشد

بعنوان مثال دامنه kala.com را تهیه کرده اید برای بالا بردن بازدید این سایت می توانید دامنه های هشتگ کالا را با پسوند .ir و .net یا .com و سایر پسوند های مختلف بعنوان دامنه ی جانشین (alias) تهیه کنید.

یعنی اگر نام دامنه kala با پسوند های دیگر نیز تایپ و جستجو شد بازهم به دامنه اصلی سایت شما هدایت خواهد شد و بازدید آن سایت را افزایش خواهند داد با این ویژه گی علاوه برا استفاده از دامنه جانشین برای دامنه اصلی سایت خود امکان هرگونه سوء استفاده از دامنه اصلی و یا نام برند خود را کاهش دهید و انحصار برند خود را نشان دهید.

ویژگی های پارک دامین چیست ؟

 • در هاستی که دامنه اصلی قرار دارد تعریف می‌شود.
 • می‌توان برای وب سایت خود از تعداد نامحدود پارک دامین استفاده کرد.
 • DNS های پارک دامین با دامنه اصلی یکسان است.
 • می‌توان آدرس ایمیل‌هایی تحت دامنه اصلی و پارک دامین آن تعریف کرد.

 

ادان دامین چیست ؟

ادان دامین به دامنه ای گفته می شود که روی هاستی با یک دامنه اصلی دیگر اضافه می شود اما محتوایی مجزا از دامنه اصلی را نمایش می دهد این نوع دامنه در هاست اصلی اضافه می شود و از طریق اکانت دامنه اصلی قابل مدیریت می باشد برای هر دامنه ی ادان شده نیز در بخش مدیریت فایل ها ، در دایرکتوری روت هاست پوشه ای منحصر بفرد با نام ادان دامین ایجاد می شود که محتوای سایت ادان شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد.

روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه ادان کنید. در واقع با استفاده از قابلیت ادان دامین می توانید سایت های مجزا روی یک هاست مشترک داشته باشید. نام دامنه ها و محتویات کاملا از هم مجزا هستند.

DNS چیست ؟

Dns مخفف Domain Name System می باشد وقتی شما یک وبسایتی را ایجاد می کنید برای ثبت دامنه حتما باید نامی یکتا را انتخاب کنید که به سایت شما اشاره کند. بعدا این نام به کمک dns به ip تبدیل می شود و در فضای اینترنت شناسایی می شود برای اینکه یک دامنه بتواند به وبسایت اشاره کند در قدم اول باید در Dns server اضافه شود اما Dns server چیست ؟ِ

Dns سرور یک دیتابیس بزرگ که شامل مجموعه ای از دامین ها و IP های مرتبط می باشد هم نام دامنه و هم IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کنند اما نام دامنه ها هم برای استفاده و هم برای بخاطر سپردن بسیار راحتر از IP Address می باشد.

 

سخن پایانی  :

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعاتی درمورد دامنه و ماهیت آن کسب کرده باشید و بتوانید به راحتی دامنه و سایت خود را مدیریت کنید ، چنانچه شا عزیزان هم در انتخاب دامنه اطلاعات دیگری دارید می توانید در بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید .

اگر تمایل دارید همین الان دامنه خود را ثبت نمایید از طریق دکمه ثبت دامنه می توانید وارد قسمت ثبت دامنه شوید.

 

ثبت رای

User Rating: Be the first one !
کسب درآمد با جستجو در گوگل

gserver

نویسنده: مهران در رشته نرم افزار تحصیل کردم و حدود یک سال است که به عنوان کارشناس محتوا افتخار همکاری در مجموعه گالری سرور را دارم. به مباحث بازاریابی موتورهای جستجو، بهینه‌سازی صفحات وب برای موبایل و راهکارهای بهبود نرخ تبدیل علاقه‌مند هستم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا