مرکز آموزش

سئو سایت چیست ؟

سئو سایت یکی از بهترین روشها برای بازاریابی اینترنتی میباشد ، اما یادگیری سئو فرآیندی دشوار و زمان بر است ولی زمانیکه تاثیر آن را در رشد و رونق کسب و کار خود مشاهده می کنید متوجه خواهید شد که ارزش این همه انرژی و هزینه را داشته است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق تر این پروسه و عوامل تاثیر گذار بر انتخاب متخصص سئو و انتظار شما از سئو برای سایت بپردازیم.

سئو چیست؟ 

تعاریف بسیار زیادی برای مفهوم سئو ارائه شده است. شاید اولین و ساده ترین بیان این باشد که SEO نسخه کوتاه شده ای از عبارت Search Engine Optimization است یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو.

ولی هدف اصلی سئو موتورهای جستجو نیستند بلکه هدف ما رضایت کاربر است. گوگل توجه ویژه ای به رضایت کاربران از نتایج جستجو دارد و تلاش میکند تا سایت هایی را در رتبه های بالا قرار دهد که محتوای آنها برای کاربران رضایت بخش است. در نتیجه میتوان گفت در عمل SEO مخفف عبارت Search Experience Optimization یا بهینه سازی تجربه جستجو است.

برای کسب موفقیت در سئو باید بیش از هر چیز به رضایت کاربر توجه کنیم. رضایت کاربر از محتوای شما به عوامل متعددی بستگی دارد. ادبیات شما، کیفیت محتوا و اطلاعات ارائه شده، نحوه نمایش و ارائه محتوا، سرعت سایت، نمایش صحیح در موبایل، پاسخ گویی به سوالات کاربران و بسیاری موارد دیگر بر رضایت کاربران تاثیر گذار هستند.

کاربران اینترنتی عموما دید بهتری نسبت به نتایج جستجو در گوگل در مقایسه با تبلیغات دارند و ارزش و اعتبار بیشتری برای صفحاتی که خودشان از طریق موتورهای جستجو پیدا کرده اند قائل میشوند. به همین دلیل ارزش جذب یک کاربر از طریق سئو و موتور جستجو بسیار بیشتر از کاربرانی خواهد بود که توسط تبلیغات اینترنتی یا ایمیلی به سایت شما وارد میشوند .

سئو سایت چیست ؟
سئو سایت چیست ؟

سئو و بهینه سازی سایت شامل روش ها و تکنیک های گوناگونی شامل بهینه سازی سرعت سایت، تعریف صحیح تگ های متا در صفحات، کسب لینک های طبیعی و معتبر، فعالیت در شبکه های اجتماعی و بسیاری موارد دیگر میشود. انتخاب هر کدام از این روش ها و یا ترکیبی از آنها میتواند برای شما مفید و تاثیرگذار باشد.

چرا سایت من نیاز به بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO) دارد؟

بخش زیادی از ترافیک وب توسط موتورهای جستجوگر تجاری بزرگ نظیر گوگل، بینگ، یاهو انجام می‌گیرد. اگرچه رسانه‌های اجتماعی و انواع دیگر ترافیک ، می‌تواند بازدیدکننده برای سایت شما داشته باشد. اما موتورهای جستجوگر روش اصلی رسیدن به هدف یا سایت مورد نظر توسط کاربران اینترنت می‌باشد.
هر وب سایتی که به سوی تجارت و بازرگانی الکترونیکی حرکت می‌کند، باید صفحات وب خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند. هدف نهایی یک وب سایت جلب کاربران اینترنتی می‌باشد، و مطالعات نشان داده است که پهنه عظیمی از کابران اینترنتی وب سایت ها را در موتورهای جستجوی پیدا کرده اند.

اشتباهات رایجی در این زمینه وجود دارد که بررسی برخی موارد میپردازیم :

یکی از رایجترین اشتباهات درهنگام سئو سایت این است که تصور کنیم، بدون داشتن دانش در این زمینه می توانیم یک سایت را سئو و در رتبه های بالا قرار دهیم. این نوع تفکر تنها نتیجه ای که دارد هدر دادن زمان، انرژی و سرمایه است. بهتر است به جای پرداخت هزینه های بسیار زیاد برای سئو سایت، ابتدا در یک دوره آموزش سئو شرکت کنید. با این کار در زمانی کوتاه دانش کافی را بدست می آورید و هزینه ای بسیار کمتر برای سئو پرداخت میکنید.

متاسفانه برخی افراد به جای اینکه مبلغ کمی را صرف یادگیری سئو کنند، چندین و چند برابر آن را به صورت نادرست خرج سایت می کنند و به نتیجه مورد نظر هم نمیرسند. در این بین علاوه بر هزینه های زیاد، زمان قابل توجهی را هم از دست میدهند. در مواردی هم فعالیت های اشتباهی در سایت صورت می گیرد که باید زمان و انرژی قابل ملاحظه ای صرف اصلاح آنها شود و سپس فرآیند های صحیح سئو انجام شود.

  • خرید و ثبت بیش از حد بک لینک :

بعضی ها تصور می کنند، سئو یعنی ثبت و خرید بک لینک به تعداد زیاد. این یک اشتباه بسیار جدی است که علی رقم اینکه درباره آن زیاد صحبت می شود، باز هم افراد زیادی می خواهند با خرید تعداد زیادی بک لینک سریعا به نتیجه برسند. درست است که بک لینک در سئو تاثیر دارد ولی این تاثیر می تواند هم مثبت باشد و هم منفی.

بک لینک را می توان خطرناک ترین پارامتر موثر در سئو دانست. زیرا اگر در گرفتن بک لینک زیاده روی کنید هر لحظه امکان پنالتی و جریمه شدن سایت توسط گوگل وجود دارد.

موضوع بعدی این است که خرید بک لینک از هر سایتی و به هر شکلی نمی تواند به سئو سایت شما کمک کند و در مواردی هم ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. پس ابتدا قواعد گرفتن بک لینک را از یک مرجع معتبر و به درستی یاد بگیرید، و سپس اقدام به گرفتن بک لینک کنید.

نهایتا، دقت کنید که بک لینک فقط یکی از پارامترهای تاثیرگذار در سئو سایت است و تا زمانی که سایر پارامترهای مهم سئو را به درستی در نظر نگیرید نمی توانید به نتیجه قابل قبول در سئو برسید.

  • عدم توجه به سرعت لود شدن سایت و رابط کاربری :

کاربران نباید زمان زیادی را منتظر لود شدن سایت شما بمانند. احتمالا خود شما صفحات سایتتان را بارها و بارها دیده اید و به همین دلیل فایلهای سایت کش شده و برای شما سریع لود می شود. ولی آیا کاربری که برای اولین بار وارد سایت می شود با همین سرعت صفحات را می بیند؟

برای پاسخ به این سوال باید از ابرازهای سنجش سرعت سایت استفاده کنید و در صورت نیاز روش های افزایش سرعت سایت را بررسی کنید. گاهی اوقات با چند تکنیک ساده می توانید سرعت سایت را به صورت قابل ملاحظه ای بهبود دهید.

اشتباه دیگری که معمولا افراد مرتکب می شوند عدم توجه به رابط کاربری است. شاید خودتان در کار کردن باسایتتان راحت باشید و هر چیزی مد نظرتان است را به راحتی پیدا کنید. ولی آیا کاربران سایت هم به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

یک ایده خوب برای بررسی رابط کاربری این است که از افراد دیگر بخواهید سایت شما را بررسی کنند و سپس نظرشان را به شما بگویند.

مهمترین نکته درباره سئو سایت :

محتوای تازه مهمترین اصل در حفظ جایگاه سایت و یا کسب رتبه های بهتر است. کدنویسی صحیح و بهبود سرعت سایت را میتوان به شکلی انجام داد که همواره شرایط مناسبی داشته باشد ولی هر سایتی برای حفظ جایگاه خود یا بهبود آن نیازمند محتوای تازه و بروزرسانی مستمر خواهد بود.

نتیجه کوتاه :

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو شامل هر نوع تکنیک و روشی می‌شه که در نهایت منجر به صعود کلیدواژه‌های صفحات شما در موتورهای جستجو می‌شه که این روشها بیشتر با تجربه و آموزش به نتیجه نهایی خواهد رسید.

برای یادگیری سئو و درک درست اصطلاحات مختلف باید ابتدا از سئو پایه (خزش، ایندکس و رتبه بندی) شروع کنید و بعد وارد مباحث پیشرفته بشید…

برخی مطالب اولیه درباره سئو :

فاکتورهای سئو ، رفع خطای ۴۰۴ ، نکات خرید لینک ، سئو آدرس صفحات ، سئو صفحه بندی های سایت ، حذف محتوای تکراری ، ابزارهای بررسی بک لینک ، استراتژی سئو تحقیق کلمات کلیدی ، اشتباهات سئو ، اصول سئو محتوا ، دلایل افت رتبه در گوگل ، افزایش ترافیک سایت ، افزایش رتبه سایت ، افزایش سرعت ایندکس ، تغییر دامنه سایت بدون افت رتبه ، تکنیک های سئو کلاه سیاه ، چک لیست سئو وردپرس ، رفع پنالتی گوگل ، روش‌های سئو پیشرفته ، سئو دسته بندی ها و برچسب ها، سئو ویدیوها ، سئو منفی ، افزایش سرعت سایت ، هک سئو ، سئو تصاویر

کسب درآمد با جستجو در گوگل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا